Finlandiya’nın İsveçsiz NATO üyeliği gündemde

Rate this post

Stockholm’deki Türkiye Büyükelçiliği önünde gerçekleştirilen Kur’an yakma aksiyonu,Finlandiya’nın İsveç’le birlikte başvurduğu NATO üyeliği konusunda yola yalnız devam etmesi ihtimalini gündeme getirdi.

AFP’nin haberine nazaran, Fin kamu yayın organı Yle’ye konuşan Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ülkesinin NATO’ya İsveç olmadan katılması seçeneğini değerlendirmesi gerektiğini tabir etti.

Haavisto, “Uzun vadede İsveç’in ilerlemesini engelleyecek bir durum olup olmadığını kıymetlendirmek zorundayız” dedi. Buna rağmen “şu an bu bahiste bir duruş belirlemek için çok erken olduğunu” belirten Haavisto, ortak müracaatın “ilk tercih” olduğunu vurguladı.

“Seçimlere kadar sürer”

Haavisto, “Benim şahsi değerlendirmem, Türkiye’nin vereceği onayda katiyetle Mayıs ayı ortasındaki seçimlere kadar sürecek bir gecikme yaşanacağı yönünde” dedi.

İsveç’teki Türkiye zıddı protestoların ortak müracaatlarında kaydedilen ilerlemede “açık halde frenlemeye” neden olduğunu belirten Finlandiya Dışişleri Bakanı, “Çok tehlikeli bir yoldayız. Zira protestolar, Türkiye’nin bu mevzuyu parlamentodan geçirme konusundaki gönüllülüğünü ve dirayetini net bir biçimde geciktiriyor” diye konuştu.

Protestocuları “Finlandiya ve İsveç’in güvenliğiyle oynamakla” suçlayan Haavisto, “Türkiye’yi provoke etme niyeti aşikâr olan hareketlerde bulunuyorlar” dedi.

“Bir mola lazım”

Haavisto, Reuters’a yaptığı açıklamada ise Finlandiya, İsveç ve Türkiye ortasındaki görüşmelere bir müddet orta verilmesi gerektiğini söyledi.

Fin bakan, “Üçlü görüşmelere dönmeden ve mevcut durumun akabinde ortalık durulduğunda nerede olduğumuzu görmeden evvel bir molaya muhtaçlık var. Yani şu an için rastgele bir sonuç çıkarmamak lazım” dedi. Haavisto, “Sanırım birkaç haftalık bir orta olacak” diye ekledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün kabine toplantısının akabinde yaptığı açıklamada, Türk Büyükelçiliği önünde Kur’an yakılmasını engellemeyen İsveç’in, NATO üyeliği konusunda Türkiye’den dayanak bekleyemeyeceğini söylemişti.

İsveç ve Finlandiya’nın üyelik süreci

Finlandiya ve İsveç, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin akabinde NATO’ya katılmak için müracaatta bulunmuştu. Lakin İsveç ve Finlandiya’nın müracaatlarına “terör örgütlerini destekledikleri” gerekçesiyle karşı çıkan Türkiye, güvenlik tasalarının giderilmesi için geçen Haziran üçlü memorandum imzaladığı bu ülkelerin NATO üyeliklerine şimdi meclis onayı vermedi. Finlandiya ve İsveç’in üye olabilmesi için NATO’ya üye 30 ülkenin onayı gerekiyor.

Türkiye, İsveç ve Finlandiya imzaladıkları memorandum kapsamında gerçekleştirdikleri üçlü görüşmelerde ortalarındaki pürüzleri gidermeye çalışıyor. İspanya’nın başşehri Madrid’deki NATO tepesi sırasında imzalanan üçlü memorandum, İsveç ve Finlandiya’nın başta PKK olmak üzere “terör örgütleriyle uğraşta daha somut adımlar atması ve Ankara’ya yönelik silah ambargolarını kaldırması karşılığında” Türkiye’nin de bu iki ülkenin NATO üyeliklerini veto etmemesini öngörüyor. Ankara’nın İsveç ve Finlandiya’dan talep ettiği adımların başında, onlarca “teröristin” Türkiye’ye iadesi geliyor.

NATO ve ABD’den tepki

Alman Welt Televizyonu’na konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç’te Kur’an yakılmasını “yakışıksız” bulduğunu, fakat kelam konusu aksiyonun Türkiye’nin bu ülkenin üyeliğini engellemesine yol açmaması gerektiğini söz etti. Söz özgürlüğünün değerine de dikkat çeken Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya’nın üyeliklerine yönelik protokolleri şimdi meclisten geçirmeyen Türkiye ve Macaristan’a bu prosedürleri hızlandırmaları için davette bulundu.

İsveç’teki aksiyonla ilgili konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price ise bunun İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik sürecini olumsuz etkilemeye yönelik bir sabotaj olabileceğini söz etti.

DW,AFP,rtr/CÖ,HT

Yorum yapın