İsveç’teki Kur’an yakma hareketine NATO ve ABD’den reaksiyon

Rate this post

Alman Welt Televizyonu’na konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç’te Kur’an yakılmasını “yakışıksız” bulduğunu, fakat kelam konusu aksiyonun Türkiye’nin bu ülkenin üyeliğini engellemesine yol açmaması gerektiğini söz etti.

“İsveç ve öteki tüm NATO ülkelerinde tabir özgürlüğünün bedelli bir kazanım olduğunu” belirten Stoltenberg, demokrasilerde bu tip protestoların “otomatikman yasa dışı olmadığını” söyledi.

Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği önündeki hareketi “yakışıksız” bir protesto hali olarak tanımlayan Stoltenberg, Ankara’nın şu ana dek NATO üyeliği tartışmasında gösterdiği iş birliğine vurgu yaparak ilgili protokollerin onay sürecinin son metrelerde başarısızlığa uğramaması gerektiğini belirtti.

NATO üyesi 30 ülkenin 28’inin parlamentosunda İsveç ve Finlandiya’nın üyeliklerinin onaylandığını hatırlatan Stoltenberg, “Elbette geri kalan iki müttefikimiz Türkiye ve Macaristan’ı da meclislerinde bu prosedürleri hızlandırmaya davet ediyorum” diye ekledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün kabine toplantısının akabinde yaptığı açıklamada, Türk Büyükelçiliği önünde Kur’an yakılmasını engellemeyen İsveç’in, NATO üyeliği konusunda Türkiye’den takviye bekleyemeyeceğini söylemişti.

ABD’den provokasyon vurgusu

İsveç’teki hareketle ilgili olarak ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price da açıklamalarda bulundu.

60926757 403
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned PriceFotoğraf: Nicholas Kamm/AP Photo/picture alliance

Günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Price, bu aksiyonun İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik sürecini olumsuz etkilemeye yönelik bir sabotaj olabileceğini tabir etti.

Kur’an yakılan protesto için “iğrenç”, “tiksindirici” ve “çirkin” tabirlerini kullanan Price, “Çok sayıda insan için kutsal olan kitapları yakmak son derece saygısızca bir eylemdir” dedi.

Bu aksiyonun, ABD’nin “iki yakın ortağı olan Türkiye ve İsveç’in ortasını taammüden açmak istemiş olabilecek bir provokatörün” işi olduğunu belirten Price, “İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelikleri konusundaki tartışmayı kasıtlı olarak etkilemeye çalışmış olabilir” tabirini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, İsveç’in bu bahisteki duruşunu da savundu. İsveç’te “toplanma özgürlüğünün” desteklendiğini belirten Price, bir aksiyonun birebir anda “hem yasal hem de rezil” bir hareket olabileceğini kelamlarına ekledi.

DW,AFP,KNA/CÖ,HT

Yorum yapın