TTK Genel Müdürü ve bakanlık yetkililerine soruşturma

Rate this post

Bartın’ın Amasra ilçesinde yer alan Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) ilişkin ocakta 42 madencinin hayatını kaybettiği grizu ve kömür tozu patlamasıyla ilgili TTK Genel Müdürü ve yöneticileri ile Çalışma Bakanlığı ve Güç Bakanlığı denetçileri hakkında soruşturma başlatıldığı ortaya çıktı.

14 Ekim 2022’deki patlamayla ilgili 8’i tutuklu 23 kuşkulu hakkında hazırlanan iddianamede TTK yetkilileri yer almıyordu. Amasra Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu ve TTK Genel Müdür Yardımcısı Ercan Gebeş ile birlikte 9 TTK ve bakanlık yetkilisinin hakkındaki soruşturmayı, patlamayla ilgili yürütülen soruşturmadan ayırmaya karar verdiği öğrenildi.

Dosyaları ayrılmış

TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu, TTK Genel Müdür Yardımcısı Ercan Gebeş, İşletmeler Daire Lideri Tevfik Baş, İş Güvenliği Daire Lideri Ahmet Sarıalioğlu ve Çalışma Bakanlığı ile Güç Bakanlığı denetçileri Murat Ayas, Sevin Vatansever, İrfan İtimat, Cemal Tekin ve Dursun Arslan hakkında “görevi berbata kullanma” suçlamasıyla yürütülen soruşturma, patlamayla ilgili evraktan ayrıldı.

Amasra Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ayırdığı evrakta, 31 Ekim 2022 tarihli uzman raporuna atıf yapılarak TTK Genel Müdürü Eroğlu ve öteki 8 yetkilinin kazanın temel sebebi olarak tespit edilen havalandırma, metan drenajı, teknik işçi yetersizliği nedeniyle kusurlu oldukları belirtildi.

6 Ocak’ta verilen tefrik kararında, kuşkulu sıfatıyla hakkında soruşturma müsaadesi istenen TTK yetkilileri 6 aydan 2 yıla kadar mahpus cezası istemiyle yargılanabilecek.

Madendeki patlamayla ilgili hazırlanan iddianamede, tutuklu sanıklardan 4’ü hakkında bin 80’er yıl, 4’ü tutuklu öbür 19 sanık hakkında ise 18’er yıla kadar mahpus cezası istenmişti.

TTK Genel Müdürü’nün sicili kabarık

Dosyası ayrılanlardan TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu’nun, maden patlamalarıyla ilgili sicili kabarık. Eroğlu, TTK Genel Müdürü olmadan evvel, Zonguldak’taki Kozlu Kurumu Müdürü olarak vazife yapıyordu. 7 Ocak 2013’te Kozlu’daki maden ocağında yaşanan patlamada 8 madencinin hayatını kaybetmesiyle ilgili davada yargılanan Eroğlu, “taksirle mevte neden olma” kabahatinden 3 yıl 4 ay mahpus cezasına çarptırılmıştı.

Yorum yapın