Yargıtay’daki YSK üyeliği seçimleri kilitlendi

Rate this post

Yüksek Seçim Heyeti (YSK) Lideri Muharrem Akkaya’nın ortasında bulunduğu beş YSK üyesinin misyon müddeti bugün itibariyle doldu. Bu 5 üyenin yerine Danıştay 2 yeni üye seçerken 3 kişiyi belirleyecek Yargıtay’da ise kriz yaşanıyor. Dün Fevzi Eroğlu’nu seçen Yargıtay’da kalan 2 üyenin seçimi konusunda iktidar kanadı içerisinde uyuşmazlık yaşanıyor.

Özellikle muhafazakâr ve milliyetçi kümelerin oyları, kendi ortalarında uyuşmazlık yaşadığı için bölündü. Bu nedenle seçimin 14. cinsinden da sonuç çıkmadı.

14 Mayıs’ta düzenlenmesi planlanan 2023 Cumhurbaşkanlığı ve TBMM seçimleri öncesinde YSK üyelikleri için yapılan seçim kritik ehemmiyette. YSK Lideri Muharrem Akkaya, üyeler Cengiz Topaktaş, Kürşat Hamurcu, Erhan Çiftçi ve Yunus Aykın vazife mühleti dolan isimler. Danıştay’da geçen hafta yapılan seçimde Ali Çopur ve İsmail Kalender en çok oyu alarak YSK üyeliğine seçildi.

Yargıtay’da uyuşmazlık yaşanıyor

Yargıtay’daki seçim ise kilitlendi. Dün yapılan seçimde Yargıtay 8. Hukuk Dairesi üyesi Fevzi Eroğlu 190 oy alarak YSK üyesi oldu. Lakin Yargıtay’daki öbür iki YSK üyeliği seçiminde başka adaylar salt çoğunluğa ulaşamadı.

Yargıtay’da 24 Ocak sabahı yapılan 14. çeşit seçimlerde 5 aday yarıştı. 318 üyenin oy kullandığı seçimde 10. Ceza Dairesi üyesi Talip Bakır 133 oy, 12. Hukuk Dairesi üyesi Serdar Mutta 121 oy, 7. Ceza Dairesi Üyesi Bülent Savtok 115 oy, 4. Ceza Dairesi Üyesi Necip Topuz 106 oy, 11. Ceza Dairesi Üyesi Ahmet Badalı ise 62 oy aldı.

Tepki olarak 24 üye geçersiz, 8 üye ise boş oy kullandı. Fakat hiçbir aday, 180 oy barajını geçemediği için YSK üyesi seçilemedi.

64144860 403
YSK Lideri Muharrem Akkaya’nın (sağda) misyon müddeti doldu Fotoğraf: DHA

Seçim neden kilitlendi?

DW Türkçe’nin Yargıtay kulislerinden ulaştığı bilgilere nazaran, seçimlerin kilitlenmesinin nedeni yüksek mahkemedeki iktidar bloku içerisinde yaşanan uyuşmazlık. Seçimlerde hem muhafazakârlar hem de milliyetçiler, kendi ortasında anlaşamadı. Muhafazakâr kanat içerisinde Hakyolcu kümenin Serdar Mutta’yı MGV’cilerin (Milli Görüş Vakfı) ise Talip Bakır’ı desteklediği, bu nedenle anlaşmadığı sağlanamaması nedeniyle oyların bölündüğü belirtiliyor.

Benzer bölünme, Yargıtay’daki milliyetçi üyeler ortasında yaşanıyor. Ahmet Badalı’nın MHP’ye yakın, Necip Topuz’in ise UYGUN Parti’ye yakın olduğu söz edilirken bu ayrışma milliyetçilerin gücünün olmasına rağmen YSK üyesi çıkaramamasına neden oldu.

Yargıtay üyesi Bülent Savtok’un ise toplumsal demokrat kökenli olduğu öğrenildi.

İki üye seçilemezse ne olacak?

Yargıtay’daki seçim sonuçlanmazsa, vazife müddeti dolan YSK Lideri Akkaya ve öbür 4 üye vazifesine devam edecek. Bir üyenin dahi eksik kalması durumunda yeni seçilen üyeler misyonuna başlayamıyor. Bu durum, 2023 seçimlerini misyon mühleti olan YSK Lideri ve üyelerin yürütmesine neden olabilecek.

İlerleyen cinslerde Yargıtay’daki seçimin sonuçlanması halinde ise yeni seçilen 5 üyenin iştirakiyle YSK toplanacak. 11 üyeli YSK, kendi ortasından bir Lider ve bir de Başkanvekili seçecek.

Yeni seçilecekler dâhil 11 üyenin bugüne kadar hiçbir seçim deneyimi bulunmuyor. Bu nedenle birinci seçim deneyimlerini 2023 seçimlerinde yaşayacaklar.

Yorum yapın