ABD’den İstanbul’daki vatandaşlarına terör saldırısı uyarısı

Rate this post

ABD, son dört gün içinde ikinci sefer Türkiye’deki vatandaşlarını muhtemel terör akınlarına karşı uyardı.

Avrupa’daki Kur’an yakma eylemlerisonrası yayımladığı güvenlik ihtarını güncelleyen ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, İstanbul’daki kilise, sinagog ve diplomatik misyonlar ya da Beyoğlu, Galata, Taksim ve İstiklal Caddesi üzere Batılıların sık sık gittiği yerlerin “her an teröristlerin misilleme hücumlarına gaye olabileceğini” belirtti.

“Türk makamları bu mevzuyu araştırıyor” tabiri kullanılan bildiride, ABD hükümetinin Amerikan vatandaşlarını kelam konusu bölgeler konusunda uyardığı aktarıldı.

Güvenlik ikazında, ABD vatandaşlarından “Batılıların sık sık gittiği yerlerde tetikte olmaları, kalabalıklardan kaçınmaları, dikkat çekmemeye çalışmaları, etraflarında olup bitenin farkında olmaları ve şimdiki gelişmeler için mahallî medyayı takip etmeleri” istendi.

ABD’nin 27 Ocak’taki güvenlik uyarısı Türkiye geneline yönelikti. Son uyarınınsa yalnızca İstanbul’a yönelik olduğu görüldü.

İsveç, Hollanda ve Danimarka’da Kur’an yakılan ya da yırtılan eylemlerinardından geçen Cuma günü ABD, Almanya, Fransa ve İtalya dâhil birtakım ülkelerin Ankara’daki büyükelçilikleri Türkiye’deki vatandaşlarını bilhassa ibadet yerlerine yönelik mümkün misillemeler konusunda uyarmıştı.

Ertesi gün de Türkiye ABD ve Avrupa’daki vatandaşlarını “olası yabancı düşmanı ve ırkçı saldırılara” karşı uyarmıştı.

DW/CÖ,EC

Yorum yapın