Almanya’da fiyat eşitsizliği: Bayanlara yüzde 18 az kazandı

Rate this post

Federal İstatistik Dairesi, Almanya’da geçen sene bayanların ortalama fiyatlarının erkeklerden yüzde 18 daha az olduğunun saptandığını açıkladı.

Verilere nazaran, bayanlar saatlik olarak ortalama 20,05 euro brüt fiyat aldı. Bunun erkeklerin aldığı saatlik brüt fiyattan 4,31 euro daha az olduğu belirtildi.

Ancak uzun periyotlu olarak bakıldığında Almanya’da cinsiyete dayalı fiyat farkının(gender hisse gap) azaldığı tabir edildi. Ölçümlerin yapılmaya başlandığı 2006 yılında cinsiyete dayalı fiyat farkının yüzde 23 dolayında olduğuna dikkat çekildi.

Federal İstatistik Dairesi’nin datalarına nazaran, Almanya’nın doğusunda cinsiyete dayalı fiyat farkı ülkenin batı eyaletlerine kıyasla daha az durumda. Almaya’nın doğusunda bu oran 2022 yılında yüzde 7 olurken, batısında ise yüzde 19 olarak tespit edildi.

Düşük ücetli iş kolları, yarı vakitli istihdam

Federal İstatistik Dairesi, bayanların saatlik fiyatlarının erkeklerden daha düşük seyretmesinin bayanların erkeklere kıyasla daha düşük fiyatlı iş kollarında daha fazla istihdam edilmesinden kaynaklandığını açıkladı. Ayrıyeten, bayanların yarı vakitli olarak da daha fazla istihdam edildiği, bunun da erkeklerden brüt bazda daha az fiyat almalarına yol açtığına dikkat çekildi.

Kurumun bilgilerine nazaran, erkek çalışanlar ile birebir vasıflara sahip ve eşit işi yapan bayanlar da 2022 yılında ortalama yüzde 7 daha düşük fiyat aldı. Bu oranın Almanya’nın batısında yüzde 6, doğusunda yüzde 9 olduğu açıklandı.

Epd/BÖ,EC

Yorum yapın