Kılıçdaroğlu: Adayımızı 13 Şubat’ta açıklayacağız

Rate this post

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu Halk TV’de katıldığı Başkanlar Masası programında altılı masanın ortak cumhurbaşkanı adayının yakında kamuoyuna açıklanacağını söyledi.

“13 Şubat’ta ne öğreneceğiz?” sorusuna “13 Şubat’ta inşallah cumhurbaşkanı adayımızı açıklayacağız kamuoyuna” karşılığını veren Kılıçdaroğlu, “Saadet Partisi’nin mesken sahipliğinde 13 Şubat’ta yeniden buluaşacağız, artık 13 Şubat’ta mı olur, yoksa 13 Şubat’ta karar alacağız, bu kararın açıklanması için bir tarih mi olur….” diye konuştu.

Söz konusu cumhurbaşkanı adayına ait değerlendirmelerde bulunan Kılıçdaroğlu, “Belirleyeceğimiz adayın ortak çalışma geleneğini devam ettirmesi gerekiyor. Her şeyi ben bilirim anlayışına sahip olmaması lazım. Devleti güzel tanıması, liyakatın ne kadar değerli olduğunu bilmesi lazım” tabirlerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, “CHP’nin adayı siz misiniz?’ sorusuna, “Her parti doğal olarak kendi önderini görmek ister” karşılığını verdi.

“Altı partinin ortak adayı olursanız seçim kazanılabilir mi?” sorusuna Kılıçdaroğlu, “Kazanılabilir tabi. Bütün anketler bunu gösteriyor aslında. Bütün problem bizim kararlılıkla ‘Bu ülkeye demokrasiyi, insan haklarını getireceğiz, yoksulluğu tarihe gömeceğiz’ üzere argümanlarımız var zaten” halinde karşılık verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta yaptığı açıklamadaseçimlerin 14 Mayıs’ta yapılmasının planlandığını söylemiş, kararın 10 Mart’ta kamuoyuna duyurulacağını açıklamıştı. Altılı masayı oluşturan muhalefet partileri CHP, UYGUN Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi, DEVA Partisi ve Demokrat Parti cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortak aday belirleneceğini açıklamış fakat ortak aday konusunda şimdi partiler ortasında uzlaşma sağlanamamıştı.

ANKA,DW/BÖ,EC

Yorum yapın